Ile kosztuje remont mieszkania za m² w 2026? Aktualny cennik
W pierwszym kwartale 2026 roku generalny remont mieszkania w Polsce kosztuje od 1500 do 5500 zł za metr kwadratowy, a średnia dla standardowego lokalu w średnim mieście oscyluje wokół 2800-3500 zł/m². Te widełki obejmują robociznę, materiały oraz sprzęt, ale nie uwzględniają mebli ruchomych ani sprzętu AGD, które potrafią dołożyć kolejne 15-25% do budżetu. Różnica między dolną a górną granicą wynika nie tyle z zachłanności wykonawców, co z realnej fizyki budynku, dostępności materiałów i zakresu prac, który potrafi zmienić rachunek trzykrotnie na tym samym metrażu. Poniżej rozbieram każdy element układanki, żebyś wiedział, gdzie w budżecie powstaje największy rezerwat i jak go mądrze wykorzystać.

- Czynniki, które decydują o koszcie remontu za m²
- Robocizna i materiały w przeliczeniu na metr kwadratowy
- Realne wyceny dla kawalerek i mieszkań 50-60 m²
- Jak obniżyć koszt remontu za m² bez straty na jakości
- Finansowanie remontu: kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna, celowy
- Obowiązki prawne właściciela podczas remontu
- Specyfika regionalna: ceny w 6 miastach Polski
Czynniki, które decydują o koszcie remontu za m²
Powierzchnia to pierwszy filtr, przez który większość osób przepuszcza kalkulację, ale mechaniczne mnożenie metrów przez stawkę bywa mylące. Kawalerka 28 m² w bloku z wielkiej płyty nie kosztuje proporcjonalnie mniej niż mieszkanie 60 m², ponieważ koszty stałe (transport, rusztowania, przygotowanie stanowiska) rozkładają się na mniejszą bazę metrażową. Efekt skali działa tu odwrotnie niż w przypadku zakupów hurtowych: im mniejszy lokal, tym wyższa cena za m².
Zakres prac ma większy wpływ niż metraż. Odświeżenie obejmuje malowanie, drobne szpachlowanie, cyklinowanie parkietu i wymianę listew. Standardowy remont to wymiana instalacji, kuchni, łazienki oraz podłóg. Generalny (tzw. „pod klucz") burzy wszystko do gołych ścian, wymienia piony wodno-kanalizacyjne, prowadzi nową elektrykę, stawia ścianki działowe i tynkuje od zera. Różnica między pierwszym a ostatnim wariantem sięga 300-400% na tym samym lokalu.
Region Polski wciąż różnicuje stawki, choć dystans między Warszawą a mniejszymi miastami zmalał. W stolicy robocizna jest wyższa o 20-30%, ale materiały w dużej mierze kosztują tyle samo w całym kraju, bo dystrybucja opiera się na tych samych hurtowniach. W rezultacie całkowity koszt remontu w Warszawie bywa wyższy o 15-18% w porównaniu z Rzeszowem czy Lublinem.
Stan wyjściowy lokalu bywa decydujący. Mieszkanie po babci z glazurą z lat 80. i instalacją aluminiową wymaga skucia, wywozu gruzu i wymiany pionów. Lokal po niedawnym odświeżeniu, w którym inwestor zmienia jedynie podłogi i kuchnię, będzie kosztował 40-50% stawki generalnego remontu.
Materiały potrafią zjeść lwią część budżetu, zwłaszcza gdy wybierasz gres rektyfikowany zamiast zwykłej terakoty, fornir zamiast laminatu czy armaturę ze stali szczotkowanej zamiast chromowanej. Proporcjonalnie udział materiałów waha się od 40 do 60% wartości całej inwestycji, dlatego ich selekcja to pole, na którym inwestor zostawia albo traci najwięcej.
Sezon ma znaczenie, choć nie tak wielkie jak się wydaje. Zimą ekipy mają mniej zleceń i łatwiej negocjować stawkę, ale prace mokre (tynki, wylewki) schną wolniej w nieogrzewanym lokalu, co wydłuża harmonogram i podnosi koszt wynajmu kontenera na gruz. Lato przyspiesza roboty, ale ceny materiałów i robocizny rosną o 8-12% w szczycie sezonu.
Robocizna i materiały w przeliczeniu na metr kwadratowy
Robocizna stanowi od 30 do 50% kosztu remontu, materiały od 40 do 60%, a sprzęt, transport oraz utylizacja do 10%. Te proporcje zmieniają się w zależności od zakresu: przy odświeżeniu robocizna dominuje, bo materiałów zużywasz mało. Przy generalnym remoncie materiały przejmują pałeczkę, zwłaszcza jeśli stawiasz na gres wielkoformatowy, panele winylowe i armaturę premium.
| Kategoria remontu | Robocizna | Materiały | Sprzęt i dodatki | Przykład dla 40 m² |
|---|---|---|---|---|
| Odświeżenie | 55% | 35% | 10% | 60 000-90 000 zł |
| Standard | 45% | 45% | 10% | 112 000-168 000 zł |
| Premium | 35% | 55% | 10% | 180 000-260 000 zł |
| Generalny | 40% | 50% | 10% | 200 000-280 000 zł |
Stawki robocizny różnią się w zależności od specjalizacji. Tynkarz bierze 30-45 zł/m² za tynk maszynowy, glazurnik 80-140 zł/m² za układanie płytek 30×30 cm, hydraulik 70-120 zł za punkt wodno-kanalizacyjny, elektryk 60-110 zł za punkt elektryczny. Malarz wycenia 18-30 zł/m² za dwie warstwy farby na przygotowanej ścianie. Stolarz montujący kuchnię na wymiar to osobna kategoria: 120-250 zł za roboczogodzinę.
Materiały budowlane w 2026 roku zdrożały umiarkowanie w porównaniu z rokiem poprzednim. Gres rektyfikowany 60×60 cm kosztuje 120-220 zł/m², panele laminowane AC5 40-90 zł/m², panele winylowe SPC 90-160 zł/m², farba lateksowa dobrej klasy 60-110 zł za 10 litrów (wydajność około 12-14 m²/l przy jednej warstwie). W segmencie ekonomicznym te same produkty kupisz za 30-50% mniej, ale trwałość i odporność na ścieranie spadają proporcjonalnie.
| Element | Klasa ekonomiczna (zł/m²) | Klasa premium (zł/m²) | Różnica |
|---|---|---|---|
| Gres podłogowy | 60-90 | 180-320 | 3× |
| Panele podłogowe | 35-55 | 120-180 | 3-4× |
| Farba (za wydajność 1 m²) | 2-3 | 5-8 | 2,5× |
| Płytki ścienne łazienka | 45-80 | 150-280 | 3-4× |
| Armatura łazienkowa (komplet) | 1500-2500 zł | 4500-9000 zł | 3× |
Co skrywa się w dodatkowych kosztach
Projekt aranżacji wnętrza to 110-150 zł/m² przy projektancie z doświadczeniem. Wywóz gruzu kontenerem 6 m³ kosztuje 400-700 zł za wynajem plus 600-1100 zł za utylizację. Dostawa materiałów waha się od 188 zł przy lokalnym zamówieniu do 2590 zł przy wielogabarytowym ładunku z magazynu centralnego. Do tego dochodzą koszty, o których rzadko się mówi: sprzątanie końcowe (15-25 zł/m²), wynajem magazynu na meble na czas remontu (300-600 zł miesięcznie), noclegi podczas najbardziej uciążliwych etapów (0 zł jeśli mieszkasz gdzie indziej, ale gdy zostajesz, licz na obniżony komfort życia).
| Pozycja dodatkowa | Koszt orientacyjny |
|---|---|
| Projekt aranżacji | 110-150 zł/m² |
| Kontener na gruz 6 m³ | 400-1800 zł |
| Dostawa materiałów | 188-2590 zł |
| Sprzątanie końcowe | 15-25 zł/m² |
| Wynajem magazynu (miesiąc) | 300-600 zł |
| Pozwolenie na remont (konieczne przy ingerencji w konstrukcję) | 100-500 zł |
| Przyłącza mediów / przepisy (woda, gaz, elektryka) | 500-3500 zł |
Realne wyceny dla kawalerek i mieszkań 50-60 m²
Kawalerka 30 m² w bloku z lat 90. w mieście średniej wielkości, remont standardowy, to wydatek rzędu 84 000-105 000 zł. W wariancie ekonomicznym zejdziesz do 60 000-75 000 zł, w wariancie premium wyjdziesz powyżej 135 000 zł. Czas realizacji wynosi od 6 do 10 tygodni, w zależności od dostępności ekipy i sezonu. W kawalerkach koszt za m² bywa wyższy, bo łazienka i kuchnia zajmują proporcjonalnie większą część powierzchni, a ich wykończenie jest droższe niż ściany czy podłogi w pokojach.
Mieszkanie 60 m² w stanie deweloperskim, gdzie trzeba położyć tynki, wylewki, instalacje i wykończyć od zera, to wydatek 168 000-252 000 zł przy standardzie, a w wariancie premium nawet 300 000 zł. Czas realizacji skacze do 10-14 tygodni, bo dochodzą prace mokre, które wymagają schnięcia: tynki cementowo-wapienne schną około 2-3 tygodni na każdy centymetr grubości, wylewki anhydrytowe potrzebują 4-6 tygodni przed układaniem paneli czy gresu.
| Powierzchnia | Wariant ekonomiczny | Wariant standardowy | Wariant premium | Czas realizacji |
|---|---|---|---|---|
| 30 m² (kawalerka) | 45 000 zł | 90 000 zł | 135 000 zł | 6-8 tygodni |
| 40 m² | 60 000 zł | 120 000 zł | 180 000 zł | 7-9 tygodni |
| 50 m² | 75 000 zł | 150 000 zł | 225 000 zł | 8-10 tygodni |
| 60 m² | 90 000 zł | 180 000 zł | 270 000 zł | 9-12 tygodni |
| 70 m² | 105 000 zł | 210 000 zł | 315 000 zł | 10-12 tygodni |
| 80 m² | 120 000 zł | 240 000 zł | 360 000 zł | 10-13 tygodni |
| 100 m² | 150 000 zł | 300 000 zł | 450 000 zł | 12-16 tygodni |
Jak wygląda cennik robocizny w praktyce
Tabela poniżej przedstawia 15 najczęściej wykonywanych usług remontowych wraz z widełkami cenowymi w złotych. Stawki obejmują robociznę bez materiałów i dotyczą średniej wielkości miast w 2026 roku.
| Usługa | Jednostka | Cena minimalna | Cena maksymalna |
|---|---|---|---|
| Malowanie ścian (2 warstwy) | m² | 18 | 30 |
| Szpachlowanie | m² | 15 | 28 |
| Tynkowanie maszynowe | m² | 30 | 45 |
| Układanie paneli laminowanych | m² | 20 | 40 |
| Układanie gresu | m² | 80 | 140 |
| Montaż płytek ściennych | m² | 90 | 160 |
| Instalacja elektryczna (punkt) | szt. | 60 | 110 |
| Instalacja hydrauliczna (punkt) | szt. | 70 | 120 |
| Wylewka samopoziomująca | m² | 25 | 45 |
| Montaż sufitu podwieszanego | m² | 50 | 90 |
| Skucie płytek | m² | 25 | 50 |
| Wyburzenie ścianki działowej | m² | 80 | 150 |
| Montaż drzwi wewnętrznych | szt. | 150 | 350 |
| Montaż armatury łazienkowej | kpl. | 400 | 900 |
| Montaż kuchni (z zabudową) | mb. | 600 | 1200 |
Ceny materiałów budowlanych w 2026 roku
Ceny materiałów wykończeniowych różnią się regionalnie o 5-10%, ale bazowe stawki pozwalają zaplanować budżet. Gres rektyfikowany 60×60 cm w klasie średniej kosztuje 120-180 zł/m². Panele winylowe SPC z warstwą akustyczną to wydatek 90-140 zł/m². Farba lateksowa dobrej jakości (odporność na szorowanie klasa 1 według PN-EN 13300) kosztuje 60-90 zł za 10 litrów. Płytki ścienne do łazienki w średnim segmencie: 80-130 zł/m². Komplet armatury (bateria umywalkowa, prysznicowa, kuchenna) w klasie średniej: 1500-2800 zł.
| Materiał | Specyfikacja | Cena orientacyjna |
|---|---|---|
| Gres rektyfikowany | 60×60 cm, klasa średnia | 120-220 zł/m² |
| Panele laminowane AC5 | 8 mm, V-fuga | 40-90 zł/m² |
| Panele winylowe SPC | 5 mm, z podkładem | 90-160 zł/m² |
| Farba lateksowa | 10 l, klasa 1 szorowania | 60-110 zł |
| Płytki ceramiczne ścienne | 30×60 cm, średnia półka | 80-130 zł/m² |
| Wanna akrylowa 170 cm | klasa średnia | 800-1800 zł |
| Kabina prysznicowa 90×90 | szkło hartowane 8 mm | 1200-3200 zł |
| Miska WC podwieszana | z deską soft-close | 600-1400 zł |
| Zlewozmywak granitowy | 1,5-komorowy | 400-1200 zł |
Jak obniżyć koszt remontu za m² bez straty na jakości
Kupuj panele podłogowe w grudniu lub styczniu. Dystrybutorzy zamykają roczne stany magazynowe i oferują rabaty 12-18% na kolekcje z poprzedniego sezonu. Grunt: sprawdź datę produkcji i klasę ścieralności (minimum AC4 do mieszkania, AC5 przy psach i intensywnym użytkowaniu).
Negocjuj pakiet usług z jedną ekipą zamiast szukania specjalistów do każdej branży osobno. Ekipa kompleksowa bierze 5-10% mniej niż suma pojedynczych fachowców, a Ty zyskujesz jednego koordynatora zamiast ośmiu telefonów. Warunek: ekipa ma własnego hydraulika, elektryka i glazurnika albo stałą współpracę z nimi.
Rezygnuj z kosztownych efektów wizualnych tam, gdzie nie mają znaczenia użytkowego. Mozaika szklana w kabinie prysznicowej kosztuje 350-600 zł/m² przy układaniu. Zwykła płytka 30×60 cm w tej samej strefie wyjdzie 80-130 zł/m², a różnica w trwałości jest pomijalna, bo obie powierzchnie mają kontakt z wodą przez krótkie okresy.
Wykup materiały sam, korzystając z hurtowni budowlanych z kartą stałego klienta. Rabat 8-15% na płytki, gres i panele jest standardem przy jednorazowym zamówieniu powyżej 5 000 zł. Ekipy remontowe często doliczają marżę 10-20% za „transport i logistykę" materiałów.
Dziel etapy. Jeśli budżet nie pozwala na generalny remont, rób go w dwóch turach: najpierw kuchnia i łazienka (najważniejsze dla komfortu), potem pokoje. Taki podział pozwala rozłożyć koszt na 12-18 miesięcy, a wykonawcy nie zawsze naliczają pełną stawkę mobilizacji przy drugim etapie.
Sprawdź normy i wymagania przed rozpoczęciem. W strefach łazienkowych instalacja elektryczna musi spełniać wymogi IP44 (strefa 2 i 3 według normy PN-HD 60364-7-701). Oznacza to gniazda z klapką i oprawy o odpowiedniej klasie ochrony. Oszczędzanie na tym elemencie kończy się zwarciem albo porażeniem, więc nie warto.
Na czym nie oszczędzać
Hydroizolacja pod prysznicem i wanną to 200-400 zł za zestaw (folia płynna + taśma uszczelniająca), a brak tej warstwy generuje koszty naprawy sąsiednich mieszkań po zalaniu. Identycznie sprawa wygląda z uszczelnieniem okien i balkonów.
Instalacja elektryczna to drugi punkt, na którym nie warto ciąć. Przewody miedziane 2,5 mm² do gniazd i 1,5 mm² do oświetlenia, różnicówka 30 mA na każdym obwodzie, zabezpieczenia nadprądowe dobrane do mocy odbiorników. Błędy w tych obszarach kosztują życie, nie pieniądze.
Umowa z ekipą musi zawierać zakres prac, harmonogram, kary za przekroczenie terminu (0,1-0,3% wartości za każdy dzień zwłoki) oraz klauzulę o OC wykonawcy. Brak takiego dokumentu to zaproszenie do sytuacji, w której ekipa znika po pierwszej transzy, a Ty szukasz nowej z niedokończonymi ścianami.
Super-tanie ekipy z ogłoszeń typu „remont za 800 zł/m² wszystko" to czerwona flaga. Stawka pokrywa koszt materiałów, ale robocizna spada poniżej progu opłacalności, więc albo jakość jest tragiczna, albo na końcu wyskakują „dodatkowe prace". Rynek wycenia robociznę w przedziale, który trudno obejść bez strat gdzie indziej.
Finansowanie remontu: kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna, celowy
Kredyt gotówkowy to najszybsza ścieżka, ale najdroższa w obsłudze. Banki oferują od 30 000 do 200 000 zł na okres 5-8 lat z RRSO od 9,9% do 14,5%. Wymagania: zdolność kredytowa (2,5-3× dochody netto), BIK bez zaległości, umowa o pracę lub działalność powyżej 12 miesięcy.
Pożyczka hipoteczna (zabezpieczona na nieruchomości) daje niższe RRSO (7,2-10,8%) i wyższe kwoty (do 60-70% wartości mieszkania). Okres spłaty sięga 15-20 lat, więc rata jest niższa, ale bank wpisuje hipotekę do księgi wieczystej, co wydłuża procedurę o 3-6 tygodni.
Kredyt celowy na remont to produkt pośredni: niższe RRSO niż gotówkowy (8,5-11,2%), ale wyższe niż hipoteczny. Bank wymaga przedstawienia kosztorysu i wypłaca transze po kontroli postępu prac. Kwoty do 150 000 zł, okres do 10 lat.
| Forma finansowania | Kwota maksymalna | Okres spłaty | RRSO orientacyjne | Wymagania |
|---|---|---|---|---|
| Kredyt gotówkowy | do 200 000 zł | 5-8 lat | 9,9-14,5% | Zdolność 2,5-3× dochodu, BIK czysty |
| Pożyczka hipoteczna | do 60-70% wartości lokalu | 15-20 lat | 7,2-10,8% | Wpisy hipoteki, wycena nieruchomości |
| Kredyt celowy remontowy | do 150 000 zł | do 10 lat | 8,5-11,2% | Kosztorys, kontrola postępu prac |
Checklist przed rozpoczęciem remontu
- Stan techniczny lokalu: instalacja elektryczna, wod-kan, tynki, stolarka okienna
- Projekt aranżacji z rozmieszczeniem punktów elektrycznych i wodnych
- Kosztorys materiałów z podziałem na etapy
- Trzy oferty od ekip z rozbiciem na robociznę i materiały
- Umowa z ekipą zawierająca harmonogram, kary i klauzulę OC
- Rezerwa finansowa 15% ponad kosztorys na niespodzianki
- Pozwolenie na remont (jeśli ingerujesz w konstrukcję lub instalację gazową)
- Kontener na gruz zamówiony przed startem prac
- Miejsce do składowania mebli (magazyn, garaż, pokój u rodziny)
- Plan B na nocleg w razie konieczności opuszczenia lokalu
- Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu (zdarzenia losowe, kradzież narzędzi)
- Kontakt do inspektora nadzoru (opcjonalnie przy budżecie powyżej 200 000 zł)
Obowiązki prawne właściciela podczas remontu
Prawo budowlane nakłada obowiązek zgłoszenia robót, które ingerują w konstrukcję, instalację gazową lub zmieniają układ ścian nośnych. Zgodnie z art. 41 Prawa budowlanego pozwolenie na budowę jest wymagane przy remoncie obejmującym przebudowę, a zgłoszenie wystarczy przy remoncie niewymagającym zmiany parametrów użytkowych. W starym budownictwie każda zmiana pionu kanalizacyjnego wymaga zgody spółdzielni lub wspólnoty.
Hałas w godzinach 6:00-22:00 jest dopuszczalny, ale regulaminy spółdzielni często zawężają ten przedział do 8:00-20:00. Przekroczenie ciszy nocnej może skutkować mandatem 500-1500 zł (art. 156 Kodeksu wykroczeń) i konfliktem z sąsiadami, który kończy się wezwaniem nadzoru budowlanego.
Odpady budowlane muszą być segregowane i wywożone przez firmy posiadające wpis do BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami). Wyrzucanie gruzu do kontenera komunalnego grozi karą 500-10 000 zł (art. 290 Prawa ochrony środowiska).
Uwaga: ukryte koszty
Przy generalnym remoncie 7 pozycji potrafi wyrwać z kieszeni dodatkowe 10-15% budżetu: wywóz gruzu, sprzątanie końcowe, wynajem magazynu, noclegi, przyłącza mediów, dokumentacja projektowa oraz ubezpieczenie lokalu na czas prac. Zaniedbanie ich w kosztorysie to klasyczny błąd, który przesuwa granicę budżetu w trakcie realizacji.
Uwaga: błędy w umowie
Brak klauzuli o terminie zakończenia, brak kar umownych za zwłokę, brak zapisu o OC wykonawcy i brak specyfikacji materiałowej to cztery najczęstsze uchybienia. Każde z nich może kosztować 10-30% wartości umowy w razie sporu.
Specyfika regionalna: ceny w 6 miastach Polski
Warszawa pozostaje najdroższym rynkiem remontowym w Polsce. Stawki robocizny są o 20-30% wyższe niż średnia krajowa, a materiały dorównują reszcie kraju. Kawalerka 30 m² w stanie deweloperskim to wydatek 100 000-140 000 zł przy standardzie.
Kraków i Wrocław to miasta o zbliżonej strukturze kosztów, około 10-15% powyżej średniej. Duża liczba inwestycji deweloperskich i konkurencyjny rynek ekip utrzymują ceny robocizny na rozsądnym poziomie, choć w sezonie (kwiecień-wrzesień) stawki rosną o 8-12%.
Gdańsk i Poznań plasują się na poziomie średniej krajowej lub nieco poniżej, z różnicą 2-5%. Dostępność ekip jest dobra, materiały dystrybuowane centralnie, a logistyka uproszczona dzięki rozbudowanej sieci hurtowni.
Mniejsze miasta (Rzeszów, Lublin, Kielce, Olsztyn) oferują stawki robocizny o 10-18% niższe niż średnia krajowa. Różnica w materiałach sięga 3-6% w dół. W praktyce całkowity koszt remontu wychodzi niższy o 8-12% w porównaniu z Warszawą.
| Miasto | Robocizna (vs średnia krajowa) | Materiały | Kawalerka 30 m² (standard) |
|---|---|---|---|
| Warszawa | +20 do +30% | średnia | 100 000-140 000 zł |
| Kraków | +10 do +15% | średnia | 92 000-125 000 zł |
| Wrocław | +10 do +15% | średnia | 92 000-125 000 zł |
| Gdańsk | +2 do +5% | średnia | 87 000-115 000 zł |
| Poznań | +2 do +5% | średnia | 87 000-115 000 zł |
| Mniejsze miasta | −10 do −18% | −3 do −6% | 78 000-108 000 zł |
Harmonogram generalnego remontu (8-12 tygodni)
Tydzień 1-2: rozbiórki, skucia, wywóz gruzu. Tydzień 3-4: instalacja elektryczna i hydrauliczna. Tydzień 5-6: tynki, wylewki. Tydzień 7-8: montaż sufitów podwieszanych, układanie glazury. Tydzień 9-10: malowanie, montaż podłóg. Tydzień 11-12: montaż armatury, drzwi, listew, sprzątanie końcowe.
Taki harmonogram jest realistyczny dla mieszkania 50-60 m² przy stałej dostępności materiałów i ekipy. Każdy tydzień opóźnienia w dostawie lub nieobecność ekipy wydłuża całość proporcjonalnie, dlatego planowanie logistyczne decyduje o terminie bardziej niż technologia.
Średni koszt generalnego remontu mieszkania w 2026 roku to 2800-3500 zł/m² przy standardowym wykończeniu. Kawalerka 30 m² pochłonie 84 000-105 000 zł, mieszkanie 50 m² 140 000-175 000 zł, a lokal 70 m² przekroczy 200 000 zł. Rezerwa 15% ponad kosztorys jest niezbędna, bo niespodzianki zdarzają się w 80% projektów.
Przy planowaniu budżetu warto pamiętać o trzech filarach: jakości materiałów, doświadczeniu ekipy oraz szczegółowej umowie. Najtańsze oferty kuszą, ale oszczędność 10-15% na starcie przekłada się na 30-50% dodatkowych kosztów poprawek w ciągu pierwszych dwóch lat użytkowania. W perspektywie 10-15 lat mieszkania w danym lokalu różnica między jakością ekonomiczną a średnią zaciera się, ale komfort życia pozostaje odczuwalny każdego dnia.
Źródła danych: Główny Urząd Statystyczny (GUS, ceny materiałów budowlanych Q1 2026), raporty branżowe Oferteo (stawki robocizny), analizy rynkowe CennikRemontow.pl, normy PN-EN 13300 (farby), PN-HD 60364-7-701 (instalacje elektryczne w łazienkach), Prawo budowlane (art. 41), Prawo ochrony środowiska (art. 290).