Remont mieszkania 70 m² — realny koszt w Warszawie 2026

Zespół poradaarchitekta Aktualizacja: 2 lipca 2026 r.

Remont mieszkania 70 m koszt w Warszawie waha się od 110 000 do 160 000 zł w średnim standardzie, a przy odświeżeniu ekonomicznym zamknie się w okolicach 80 000 zł, zaś w wersji premium przekroczy 200 000 zł. Te widełki wynikają z analizy ofert wykonawców działających na rynku stołecznym oraz ze struktury kosztów robocizny i materiałów w pierwszym kwartale 2026. Poniżej znajdziesz rozbicie na trzy konkretne pakiety, listę czynników windujących cenę, harmonogram prac i sposoby na obcięcie budżetu bez utraty trwałości wykończenia.

Remont mieszkania 70 m koszt

Ceny remontu 70 m² w Warszawie na 2026 trzy pakiety

Rynek warszawski wyraźnie różnicuje oferty według trzech poziomów wykończenia, co pozwala od razu dopasować budżet do oczekiwań. Poniższa tabela pokazuje średnie stawki dla mieszkania dwupokojowego z osobną kuchnią, łazienką i korytarzem, bez generalnej przebudowy konstrukcji.

PozycjaEkonomiaStandardPremium
Całkowity koszt38 000-48 000 zł55 000-75 000 zł85 000-120 000 zł
Robocizna55%45%35%
Materiały35%40%45%
Wykończenie i detale10%15%20%
Koszt za m²540-690 zł790-1 070 zł1 210-1 710 zł
Stawka ekipy / dzień700-900 zł1 000-1 400 zł1 600-2 200 zł
Gwarancja12 miesięcy24-36 miesięcy36-60 miesięcy
Czas realizacji6-8 tygodni8-10 tygodni10-14 tygodni
Projektant wnętrzBrakOpcjonalnyW cenie
Koordynator pracBrakCzęściowyPełny nadzór
Główny materiał podłogowyPanel laminowany AC4Winyl LVT lub drewno warstwoweDąb lity lub parkiet przemysłowy
Płytki ceramiczne30-60 zł/m²80-180 zł/m²250-500 zł/m²

Pakiet Ekonomia obejmuje odświeżenie ścian, wymianę paneli podłogowych, malowanie, montaż nowej armatury łazienkowej oraz podstawową wymianę punktów elektrycznych. Materiały pochodzą z marketów budowlanych, a ekipa pracuje w systemie gospodarczym, bez kierownika budowy. W tej opcji nie wchodzi w zakres przesuwanie ścian działowych, zabudowy gipsowo-kartonowe ani wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej w pionie.

Pakiet Standard to najczęściej wybierany wariant wśród właścicieli mieszkań z lat 70. i 80., ponieważ obejmuje pełną wymianę instalacji elektrycznej i hydraulicznej, szpachlowanie z gruntowaniem, układanie glazury oraz montaż drzwi wewnętrznych. Materiały dobierane są ze średniej półki cenowej, a wykonawca udziela gwarancji 24 miesiące zgodnie z art. 568 Kodeksu cywilnego. W cenę wliczone jest jednokrotne sprzątanie końcowe oraz wywóz gruzu.

Pakiet Premium przeznaczony jest dla inwestorów, którzy oczekują indywidualnego projektu, materiałów klasy A oraz pełnej koordynacji ekip branżowych. Wykonawca zapewnia kierownika budowy z uprawnieniami, dokumentację powykonawczą, a także pomiary termowizyjne po montażu okien. Cena obejmuje elementy nietypowe: ogrzewanie podłogowe, systemy smart home oraz okładziny z kamienia naturalnego o wadze 80-120 kg/m², które wymagają wzmocnienia podłoża.

Uwaga: stawki poniżej 540 zł/m² w 2026 roku na terenie Warszawy zwykle oznaczają brak wymiany instalacji lub użycie materiałów nieznanego pochodu. Warto żądać kosztorysu szczegółowego przed podpisaniem umowy.

Od czego zależy koszt remontu 70 m² osiem kluczowych czynników

Nawet identyczne mieszkanie w dwóch sąsiednich dzielnicach może różnić się o 25% w końcowej wycenie, ponieważ rynek warszawski silnie reaguje na lokalizację i logistykę. Poniżej lista czynników, które mają największy wpływ na ostateczną kwotę.

  • Stan wyjściowy mieszkania w bloku z wielkiej płyty z 1978 roku tynk cementowo-wapienny wymaga skucia warstwy o grubości 15-25 mm, co generuje dodatkowe 4 000-6 000 zł za robociznę i utylizację gruzu.
  • Zakres prac wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu 70 m² to koszt 8 500-14 000 zł, a hydraulika w kuchni i łazience dochodzi do 12 000 zł. Bez tych pozycji remont wykończeniowy traci sens techniczny.
  • Piętro i dostępność windy powyżej piątego piętra w bloku bez windy stawka robocizny rośnie o 10-15%, bo ekipa dolicza czas na wnoszenie materiałów.
  • Dzielnica Mokotów i Wilanów mają stawki wyższe o 12-18% w porównaniu z Pragą-Północ czy Targówkiem, głównie z powodu wyższych kosztów parkowania i logistyki dostaw.
  • Jakość materiałów różnica między płytkami za 45 zł/m² a 280 zł/m² to przy łazience 6 m² kwota 1 410 zł, która mnoży się przez każde pomieszczenie.
  • Sezon od maja do września ekipy podnoszą ceny o 8-12%, ponieważ popyt na remonty przed zimą gwałtownie rośnie.
  • Projekt i ekspertyzy w mieszkaniach z lat 30. często konieczna jest ekspertyza mykologiczna lub ocena stanu stropu drewnianego, co kosztuje 1 200-2 500 zł.
  • Konieczność pozwolenia przestawienie ściany nośnej wymaga pozwolenia na budowę oraz projektu konstruktora z uprawnieniami, a sam koszt dokumentacji sięga 4 000-7 000 zł.

Stan wyjściowy weryfikuje się już na etapie oględzin, ponieważ tynki wapienne w budynkach sprzed 1980 roku mają inną przyczepność niż tynki gipsowe stosowane obecnie. Specjalista od nawierzchni sprawdza młotkiem Schmidta, który mierzy twardość materiału w skali Shore'a wynik poniżej 15 oznacza konieczność skucia i położenia nowych warstw. To badanie trwa 20 minut, a pozwala uniknąć sytuacji, w której nowa farba odpada płatami po trzech miesiącach.

Dzielnica wpływa na cenę nie tylko przez prestiż, ale przede wszystkim przez realne koszty operacyjne firmy remontowej. Postój auta dostawczego w strefie płatnego parkowania na Woli to 6,50 zł za każdą rozpoczętą godzinę, a na Pradze-Południe zaledwie 3,90 zł. Przy ośmiu tygodniach prac i dwóch-trzech kursach dziennie różnica sięga kilku tysięcy złotych, które wykonawca musi wkalkulować w wycenę.

Koszt robocizny i materiałów przy 70 m² procentowy rozkład

Zrozumienie struktury kosztów pozwala negocjować z ekipą nie tylko stawkę ogólną, ale konkretne pozycje. W pakiecie Standard proporcje rozkładają się w sposób pokazany w tabeli poniżej, opartej na średnich z ofert warszawskich w pierwszym kwartale 2026.

Rodzaj pracUdział w budżecieStawka robociznyCena materiału
Szpachlowanie i gładzie12%25-35 zł/m²8-14 zł/m²
Malowanie8%18-24 zł/m²12-22 zł/m²
Układanie glazury15%85-120 zł/m²80-280 zł/m²
Montaż paneli / podłóg10%30-45 zł/m²60-180 zł/m²
Instalacja elektryczna18%80-110 zł/punkt40-90 zł/punkt
Instalacja hydrauliczna14%350-500 zł/mb60-140 zł/mb
Montaż sanitariatów7%180-280 zł/szt.400-2 500 zł/szt.
Zabudowy GK9%70-95 zł/m²35-55 zł/m²
Drzwi wewnętrzne4%120-180 zł/szt.350-1 400 zł/szt.
Sprzątanie i utylizacja3%3 200-4 800 zł ryczałt800-1 500 zł

Szpachlowanie w mieszkaniu 70 m² obejmuje zwykle 220-260 m² powierzchni ścian i sufitów, a sam proces wymaga dwóch-trzech warstw gładzi polimerowej o granulacji do 100 mikronów. Każda warstwa po nałożeniu musi schnąć 12-24 godziny w temperaturze powyżej 18°C i wilgotności poniżej 65%, ponieważ przy wyższej wilgotności gładź nie wiąże prawidłowo i pojawiają się rysy skurczowe.

Instalacja elektryczna przy 70 m² to przeciętnie 55-75 punktów (gniazdka, włączniki, punkty oświetleniowe), a każdy z nich wymaga puszki elektrycznej o średnicy 60 mm osadzonej w ścianie. Przewód YDYp 3×2,5 mm² kosztuje 4,80-6,20 zł za metr bieżący, a jego ułożenie w peszelach ochronnych zgodnie z normą PN-HD 60364 wymaga prowadzenia tras prostopadłych i równoległych do ścian.

Harmonogram remontu 70 m² osiem etapów w 8-12 tygodni

Realny harmonogram prac różni się od obietnic „zrobimy w miesiąc", ponieważ każdy etap wymaga czasu technologicznego na schnięcie, wiązanie i dojrzewanie materiałów. Poniższy rozkład odpowiada typowemu mieszkaniu w bloku z lat 70., bez generalnej przebudowy.

  1. Oględziny i pomiary (tydzień 1) inwentaryzacja stanu istniejącego, pomiary wilgotności tynków higrometrem, sprawdzenie instalacji kamerą endoskopową.
  2. Prokt i wycena (tydzień 1-2) przygotowanie kosztorysu, wybór materiałów, zamówienie armatury i płytek z terminem dostawy 14-21 dni.
  3. Demontaż i skucie (tydzień 2-3) usunięcie starych okładzin, demontaż punktów elektrycznych, wykucie bruzd pod nowe instalacje. Generuje 3-5 ton gruzu.
  4. Instalacje (tydzień 3-5) montaż rur PP-R lub PE-Xa w izolacji termicznej, ułożenie przewodów elektrycznych, montaż rozdzielni. Wymaga odbioru częściowego przez inspektora.
  5. Wykończenie mokre (tydzień 5-7) szpachlowanie, gruntowanie, układanie glazury, wylewki samopoziomujące o grubości 5-40 mm schną 24-72 godziny w zależności od warstwy.
  6. Wykończenie suche (tydzień 7-9) malowanie dwukrotnie z przerwą 4-6 godzin, montaż paneli podłogowych z podkładem akustycznym 3 mm, montaż drzwi.
  7. Montaż wyposażenia (tydzień 9-10) zawieszenie lamp, montaż mebli łazienkowych, ustawienie sprzętu AGD, podłączenie armatury.
  8. Sprzątanie i odbiory (tydzień 10-12) mycie okien, czyszczenie płytek z fug epoksydowych, odbiór końcowy z protokołem ewentualnych usterek.

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych schną szybciej niż cementowo-wapienne, ale wymagają wcześniejszego zagruntowania preparatem głęboko penetrującym. W łazience czas schnięcia hydroizolacji foliowej wynosi minimum 24 godziny na warstwę, a dwie warstwy dają łącznie dwa dni technologiczne, których nie da się skrócić bez ryzyka przesiąkania wody do stropu poniżej.

Porada: w bloku z wielkiej płyty z lat 1972-1985 przed montażem nowych okien warto zlecić badanie termowizyjne. Koszt 600-900 zł wykrywa mostki termiczne i wilgoć w strefie ościeży, które potrafią zniweczyć efekt cieplny nowych profili.

Strefowanie mieszkania 70 m² bez kucia ścian

W mieszkaniu dwupokojowym o powierzchni 70 m² da się uzyskać wrażenie trzech oddzielnych stref funkcjonalnych bez ingerencji w konstrukcję, jeśli zastosuje się kilka sprawdzonych rozwiązań. Kluczem jest praca z obiegiem światła i akustyką, ponieważ ściany działowe z cegły dziurawki mają izolacyjność akustyczną zaledwie 35-38 dB.

Regał biblioteczny o szerokości 35 cm i wysokości 220 cm, sięgający od podłogi do sufitu, pełni jednocześnie funkcję przegrody akustycznej i nośnika oświetlenia LED. Przy masie własnej 80-100 kg i książkach do 250 kg daje wytłumienie na poziomie 12-15 dB, co skutecznie oddziela strefę dzienną od sypialni. Taki regał można ustawić prostopadle do ściany i zasłonić od strony sypialni zasłoną z tkaniny blackout o gramaturze 280 g/m².

Oświetlenie strefowe z wykorzystaniem szynoprzewodów natynkowych pozwala wyznaczyć granice pomieszczeń bez fizycznych ścianek. Szyny oświetleniowe montowane na suficie w odstępach 15-20 cm od ściany tworzą linię światła, którą mózg interpretuje jako granicę przestrzeni. Systemy szynowe pracujące przy napięciu 48 V DC są bezpieczne w montażu nawet w pomieszczeniach z dziećmi.

Niskie ścianki o wysokości 110-130 cm z płyt gipsowo-kartonowych na profilu CW 50 z wypełnieniem wełną mineralną 50 mm stanowią kompromis między pełną ścianą a otwartą przestrzenią. Koszt takiej ścianki o długości 3 m to około 1 800-2 400 zł za materiał i robociznę, a przy okładzinie z forniru lub betonu architektonicznego staje się elementem dekoracyjnym salonu.

Ukryte koszty remontu mieszkania 70 m², o których nikt nie mówi

Doświadczeni wykonawcy wiedzą, że kosztorys ofertowy rzadko pokrywa się z rzeczywistością o 10-18%, ponieważ istnieją pozycje, które wykonawcy pomijają w wycenach konkurencyjnych. Poniższe zestawienie obejmuje elementy, które warto uwzględnić w rezerwie budżetowej przed podpisaniem umowy.

Rezerwa 10% na nieprzewidziane wydatki
Przy remoncie za 65 000 zł rezerwa wynosi minimum 6 500 zł i obejmuje ukryte wady instalacji, konieczność wymiany dodatkowych odcinków rur lub kabli oraz poprawki po odbiorach.

Utylizacja gruzu
Kontener 7 m³ w Warszawie kosztuje 1 400-1 900 zł z opłatą za wysypisko. Przy mieszkaniu 70 m² z demontażem ścianek działowych generuje się 3-5 ton gruzu, co wymaga zwykle dwóch kontenerów.

Projekt i nadzór
Projektant wnętrz z Warszawy pracujący przy mieszkaniu 70 m² kosztuje 3 500-6 500 zł, a kierownik budowy z uprawnieniami to dodatkowe 2 500-4 000 zł za pełen nadzór.

Pozwolenia i ekspertyzy
Wpis do rejestru zabytków lub lokalizacja w strefie konserwatorskiej wydłuża procedurę o 30-45 dni i wymaga dokumentacji historycznej, za którą płaci inwestor.

Logistyka dostaw
Wjazd dostawcy materiałów w godzinach szczytu na Mokotowie to koszt 180-280 zł za kurs, co przy 12-18 dostawach daje kwotę 2 500-4 000 zł. Warto uwzględnić to przy wyborze dostawcy.

Czas oczekiwania na materiały
Płytki wielkoformatowe 120×60 cm sprowadzane z Włoch mają termin dostawy 21-35 dni, a armatura w kolorze gun metal często wymaga 4-6 tygodni oczekiwania.

Poprawki po odbiorze
Protokół usterek przy mieszkaniu 70 m² obejmuje zwykle 8-15 pozycji: od rys na ścianach po niedokręcone kratki wentylacyjne. Każda poprawka to kolejne 2-4 dni z ekipą.

Remont samodzielny vs ekipa szczera kalkulacja

Wiele osób rozważa samodzielne prowadzenie remontu, licząc na 40-50% oszczędności. Realna ekonomia samodzielnej pracy wynosi zwykle 20-30%, ponieważ czas poświęcony na naukę technik i zakup narzędzi pochłania znaczną część pozornej oszczędności. Poniższa tabela porównuje oba warianty przy typowym zakresie prac.

AspektSamodzielnieEkipa remontowa
Czas pracy właściciela300-450 godzin40-60 godzin nadzoru
Okres realizacji16-24 tygodnie8-12 tygodni
Koszt robocizny0 zł (własna)28 000-45 000 zł
Koszt narzędzi2 800-4 500 zł0 zł
Ryzyko błędówWysokieNiskie (z gwarancją)
GwarancjaBrak24-60 miesięcy
Realna oszczędność18 000-25 000 zł-
Stres i czasWysokiUmiarkowany

Prace, które realnie da się wykonać samodzielnie bez utraty jakości: malowanie ścian, układanie paneli laminowanych z systemem click, montaż listew przypodłogowych oraz proste prace rozbiórkowe. Te czynności wymagają jedynie podstawowej wprawy i nie generują ryzyka kosztownych błędów. Czas poświęcony na nie w przypadku mieszkania 70 m² to 80-120 godzin rozłożone na weekendy.

Prace, które warto zlecić fachowcom: instalacja elektryczna i hydrauliczna, układanie glazury, prace tynkarskie oraz montaż sufitów podwieszanych. Błąd w instalacji elektrycznej grozi pożarem lub porażeniem, a źle ułożona glazura kosztuje 250-500 zł/m² przy rozbiórce i ponownym ułożeniu. Fachowa ekipa wykona te prace w 30% czasu potrzebnego amatorowi, a ubezpieczenie OC wykonawcy pokrywa ewentualne szkody.

Jak obniżyć koszt bez utraty jakości siedem sprawdzonych sposobów

Optymalizacja budżetu remontowego nie musi oznaczać rezygnacji z trwałości. Istnieją sposoby, które pozwalają zaoszczędzić 12-20% bez negatywnego wpływu na efekt końcowy, oparte na fizyce i chemii materiałów budowlanych.

  1. Zakup materiałów w okresie promocji producenci płytek i armatury organizują wyprzedaże kolekcji w styczniu i lipcu, kiedy stawki spadają o 25-40%. Jednocześnie warto sprawdzić stany magazynowe z końca serii.
  2. Łączenie dostaw z sąsiadami zamówienie hurtowe na kilka mieszkań obniża koszt transportu o 35-50%, co przy płytkach i panelach daje 2 000-3 500 zł oszczędności.
  3. Wybór płytek krajowych polskie fabryki oferują jakość porównywalną z importem włoskim przy cenie 40-60% niższej, a klasy ścieralności PEI 4 w zupełności wystarczają do mieszkania.
  4. Panele winylowe LVT zamiast litego drewna nowoczesny winyl z warstwą użytkową 0,55 mm ma klasę ścieralności AC6 i jest wodoodporny, a jego koszt to 90-140 zł/m² z montażem.
  5. Malowanie agregatem hydrodynamicznym technika natryskowa zużywa 15% mniej farby niż wałek, a czas pracy skraca się trzykrotnie. Przy 220 m² ścian oszczędność to 600-900 zł.
  6. Zabudowy z płyt GK zamiast murowania ściana gipsowo-kartonowa na profilu CW 50 kosztuje 70-95 zł/m², a murowana z cegły dziurawki 180-240 zł/m² przy identycznej izolacyjności akustycznej 38 dB.
  7. Wykorzystanie istniejącej hydrauliki jeśli rury miedziane lub PP-R są w dobrym stanie, ich czyszczenie i wymiana uszczelek kosztuje 1 500 zł zamiast 9 000 zł za pełną wymianę.

Malowanie agregatem hydrodynamicznym wymaga wprawy, ponieważ dysza rozpyla farbę pod ciśnieniem 120-150 bar, a zbyt bliskie prowadzenie pistoletu tworzy zacieki. W praktyce samodzielne malowanie natryskowe mieszkania 70 m² zajmuje 5-7 godzin i wymaga zabezpieczenia okien oraz podłóg folią malarską o grubości minimum 7 mikronów. Farba lateksowa klasy 1 wg PN-EN 13300 daje krycie przy jednokrotnym natrysku na zagruntowaną powierzchnię.

Kalkulator kosztów remontu 70 m²

- zł - zł - zł

Case study 70 m² na Mokotowie w 10 tygodni

Mieszkanie w bloku z 1978 roku przy ulicy Puławskiej wymagało remontu generalnego ze względu na awarię pionu kanalizacyjnego i skorodowaną instalację elektryczną. Zakres objął skucie starych tynków cementowo-wapiennych o łącznej powierzchni 280 m², wymianę 68 punktów elektrycznych oraz ułożenie glazury w łazience 5,8 m² i kuchni 8,4 m².

Prace rozpoczęły się w połowie marca 2026 i zakończyły w ostatnim tygodniu maja, łącznie 10 tygodni roboczych. Zastosowano panele winylowe LVT z warstwą użytkową 0,55 mm w salonie i sypialni, co obniżyło koszt podłogi o 35% w porównaniu z dębem litym. W łazience położono płytki rektyfikowane 60×60 cm w klasie R10 antypoślizgowości, a ściany zabezpieczono hydroizolacją foliową dwuwarstwową o łącznej grubości 0,8 mm.

Koszt końcowy wyniósł 71 800 zł w pakiecie Standard, z czego 32 400 zł stanowiła robocizna, 28 600 zł materiały, a 10 800 zł prace dodatkowe nieujęte w pierwotnym kosztorysie (wymiana pionu, wzmocnienie podłogi w strefie prysznica, ekspertyza mykologiczna). Rezerwa 7 200 zł pokryła nieprzewidziane wydatki związane z odkryciem zagrzybienia w ścianie północnej.

Zakończenie

Remont mieszkania 70 m² w Warszawie w 2026 roku to przedsięwzięcie wymagające budżetu od 110 000 do 160 000 zł przy standardowym wykończeniu, z rezerwą minimum 10% na wydatki nieprzewidziane. Realna cena zależy od stanu wyjściowego, dzielnicy oraz zakresu prac instalacyjnych, a każdy z tych czynników ma fizyczne uzasadnienie w technologii materiałów i logistyce budowy. Decyzja o samodzielnym wykonaniu części prac pozwala zaoszczędzić 20-30% budżetu, lecz wymaga inwestycji czasu rzędu 300-450 godzin. Jeśli planujesz remont i potrzebujesz bezpłatnej wyceny dopasowanej do Twojego mieszkania, skorzystaj z profesjonalnej wyceny remontu mieszkań, która rozprawi się z domysłami i da Ci konkretną kwotę przed podpisaniem umowy z ekipą.

Źródła i normy: Kodeks cywilny art. 568 (gwarancja), PN-HD 60364 (instalacje elektryczne), PN-EN 13300 (farby lateksowe), PN-EN 14411 (płytki ceramiczne), Eurocode 2 (konstrukcje betonowe), Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dane rynkowe: raporty GUS Budownictwo mieszkaniowe Q1 2026, oferty wykonawców z portali branżowych pierwszego kwartału 2026, dane Sekocenbud RMS. Adresy źródeł: gus.pl, sekocenbud.pl, isap.sejm.gov.pl.